Výber králika podľa rasy

Pri rozhodovaní o kúpe králika, treba zvážit svoje priania, potrebnú starostlivosť a danosti jednotlivých plemien.

Tu zopár pozorovaní, výhody a nevýhody jednotlivých rás podľa nás {nie podľa príručky}.

 

Krátkosrstý zakrslý králik - klasický zajo, ako ho poznáme z rozpravok... krátka hladká srsť. Netreba mu venovať starostlivosť o srsť {samostarostlivosť zajka}, veľmi čistý, o srsť sa mu nezachytáva "špina". Vhodný do bytu, nakoľko mu nevypadáva srsť v takom množstve ako u dlhosrstých plemien.

Dlhosrstý zakrslý králik - teddy : nezvycajny vo volnej prirode. Hebka dlha srst, prijemne na hladkanie, avsak ma i nevyhody. Nutnost casteho cesania, bez toho sa to neda. V opacnom pripade sa na srsti vytvoria "zmolky", ktore sa daju uz len ostrihat. Ale i pri najvacsej starostlivosti sa toto zmolkovenie stava, nakolko zajkovia vacsinou neoblubuju cesanie zadnych, spodnych, ci bocnych partii. Nie je to klasicky zajo, ako ho pozname... Prihoda: V zahradke pobehuje nas "teddik".

Susedka podide k plotu a pyta sa, ci sme si kupili noveho psika.  Nakolko teddy kraliky su zarastene dlhou srstou po celom tele, je tak i na hlave. Sponky a podobne cacky macky, ako byvaju na cukrovych fotkach velmi nefunguju, nakolko zajkovi je to cudzie a pri svojej vlastnej hygiene to ide hned prec. Ked sme si kupili prveho teddy zajka, mysleli sme si, ze je slepy...stale narazal do "vsetkeho". Potom sme mu ostrihali srst na hlavicke a bolo "po slepote". Srst dorasta, takze to treba pravidelne opakovat.

 

Zakrslý králik levia hriva - nie je jednotny standart, velka roznorodost, hlavny znak: v okoli usiek, za uskami dlha hunata srst { z toho prameni nazov "levia"}. Ma hunatejsiu srst po celom tele {dlhsiu ako hladkosrsty kralik, ale kratsiu ako teddy}, ale videla som i obycajnych hladkosrstych, len s hunatou srstou za uskami. My mame radi tych hunatych. Je pravda, ze uz dlhsie hladam noveho, hunateho, ktory mi padne do oka, splna "moje kriteria", ale nenasla som takeho. Vyhody: je hunatejsi a nezmolkovie {moze len na malej ploche za uskami, ak sa necese}, nevyhody: plzne viac ako hladkosrsty.

Saténový krátkosrstý zakrslý králik - má lesklejšiu srsť, mierne jemnejšiu ako krátkosrstý králik.

 

 

Kašmírový zakrslý králik - veľmi pekná kožušinka, hlavička jemná krátka srsť, telo dlhá srsť pozostávajúca z dvoch druhov srsti, kratšej a pretŕčajúcej dlhšej srsti. Je náročná na starostlivosť, resp. problematická medzi ca. 9 a 15 týždňom. Tým, že ma 2 druhy srsti, zvykne v útlom veku vytvoriť súvislý "filc" (tak to bolo u našej), napriek tomu, že ju pravidelne češete. Študovala som rôzny material a kontaktovala chovateľov, je to dost časté pravidlo, pomože len dosť náročné ostrihanie celej kožušinky. Potom však narastie ešte krajšia srsť, ktorá  už nezvykne žmolkoviet ako u teddy kralikov, stačí ju len občas prečesat. Pri druhom našom kašmirákovi sme ho preventívne ostrihali nakrátko v 9. týždni, odvtedy sme nezaznamenali žiadne žmolkovacie problémy, či filcovanie. Také sme mali skúsenosti pri našich 2 "kašmirákoch". Kedže sme chceli mať i dlhosrstých králikov, po našich skúsenostiach s chovom oboch plemien  sme uprednostnili kašmírového pred teddy králikom. Kašmírový králik sa nám javil menej problematický s údržbou srsti. Kašmírovým králikom, na rozdiel od dlhosrstých teddy králikov, nezarastajú hlavičky dlhou srsťou /čiže môžu bezproblémovo vidieť/ a srsť /po začiatočnom náročnom strihu/ je krajšia huňatejšia bez  žmolkovania /len ojedinele na malom kúsku, čo sa nám doteraz dalo vyčesať/. U teddy králikov nám žmolkovela srsť často, napriek česaniu.

 

Zakrslý králik s teddy génom - vzniká krížením krátkosrstého zakrslého králika a teddy králika. Srsť je potom "miešaná", na celom tele je jemnejšia a na niektorých častiach, vačsinou za uškami, zospodu tváre a v zadnej časti tela dlhšia - teddyovská. Očká nebývajú zarastené dlhou srsťou, čiže zajko môže bezproblémovo vidieť. Keďže je to však mix, nie je dĺžka srsti štandard, vznikajú rôzne zaujímavé kombinácie srsti.

 

Dolezite upozornenie:

Neexistuje idealny kralik, dolezita je iskra, co medzi vami prebehne. Co sa paci vam, nemusi sa druhemu a naopak.

Aj ked kralik patri do rovnakej rasy, su medzi jednotlivcami rozdiely: tvar a velkost hlavy, oci, tela... kvalita srsti, farba,... Je na vas, ktory zajo je  pre vas idealny.

!!! Nezabúdajte, králik je živý tvor a nie hračka. Zabezpečte mu optimálnu starostlivosť a čo najviac pohybu. 

Králika nechávajte s malými deťmi iba pod dozorom. !!!